Mjesec hrvatske knjige 2023.
Autor: Ljiljana Cecelja, 13. 11. 2023.

I ove smo godine sudjelovali u nacionalnoj manifestaciji Mjesec hrvatske knjige čiji je cilj poticanje čitanja. Naglasak je ovaj put bio na ulozi prevoditelja pa je s tim u vezi bio i glavni moto Mjeseca: "Nek ti riječ ne bude stranac".

Krajem Mjeseca hrvatske knjige u školskoj smo se knjižnici družili s najmlađima: bili su to učenici drugoga razreda. Družili smo se uz priču Jesenske muke jednoga Luke Ivanke Borkovac. Priča ih je zabavila i nasmijala te potaknula razgovor o važnosti čitanja. Činjenicu da su sami izvukli brojne prednosti čitanja iskoristila sam za poziv u naš čitateljski klub Čitam, ne skitam. Upoznala sam ih s ponuđenim knjigama za koje su zaključili da im izgledaju zanimljivo, te s  načinom vrednovanja čitanja i čitanja s razumijevanjem. Pozvani su da razmisle, dogovore se s roditeljima i na kraju krenu u avanturu čitanja iz zadovoljstva.

Učenike prvoga razreda u ovom smo mjesecu učlanili u školsku knjižnicu. I s njima smo se družili uz priču. Ovaj je put to bila priča Miš u knjižnici koja je potaknula razgovor o pravilima ponašanja u knjižnici.

Jedan od središnjih programa Mjeseca je Nacionalni kviz za poticanje čitanja. Ove su godine kviz riješavali učenici petog razreda. U fokusu kviza ove su godine bile tri zanimljive knjige: Volker Mehnert i Claudia Lieb: Alexander von Humboldt:, Stefan Boonen: Nahoče iz Wammerswalda i Frances Hodgson Burnett: Tajni vrt . Osim poticanja čitanja cilj je kviza i uputiti učenike na pouzdane i kvalitetne online izvore. Tako su riješavajući kviz posjetili stranice izdavačkih kuća, portal o knjigama, mrežnu knjižaru, naučili nove riječi te poslušali razgovor s piscem i prevoditeljicom. Kroz kviz su se upoznali s važnošću prevoditelja u procesu nastanka knjige, ali i važnošću čitanja s razumijevanjem. Svim učenicima koji su sudjelovali u kvizu želimo puno sreće na završnoj svečanosti Kviza 15. studenoga kada se dodjeljuje glavna i utješne nagrade!

Ljiljana Cecelja, knjižničarka