« Svibanj 2024 »

Posjet kazalištu
Autor: Ljiljana Cecelja, 3. 3. 2023.

Učenici sedmog i osmog razreda su 1. ožujka u pratnji nastavnica Sanje Birović i Ljiljane Cecelja posjetili HNK u Osijeku.

Učenici naše škole se s kazalištem upoznaju u nižim razredima, kada ih učiteljice vode u Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku. U višim razredima učenici imaju priliku ići u HNK Osijek i na dramski i na glazbeni repertoar.

Posjet je organiziran u okviru projekta Osječko-baranjske županije i Hrvatskog narodnog kazališta kojim se novčanom potporom organizira prijevoz učenika osnovnih škola naše županije na kazališne predstave kako bi se kultura približila mladima.

Ovaj smo put gledali predstavu Zmajevi koji ne lete prema literarnom predlošku osječke književnice Ivane Šojat u dramatizaciji i režiji Damira Mađarića. Predstava je to u okviru programa pod nazivom „Ctlr Alt“ koji je namijenjen mlađoj publici.  Roman je 2021. dobio nagradu dječjeg žirija Ptičica nagrade Grigor Vitez, a ušao je i u finale regionalne nagrade Mali Princ u Tuzli. Tema predstave je teška, mučna tema mladenačke ovisnosti djevojke koja dolazi iz rastrojene i razdvojene obitelji pune emocionalnog zlostavljanja.

Učenici su pažljivo i pristojno pratili predstavu za koju su rekli da im se svidjela.

Većini učenika ovo je bio prvi posjet Hrvatskom narodnom kazalištu. Osim kazalištu, veselili su se i uživali u međusobnom i druženju s nastavnicama. Veselimo se ponovnom odlasku u kazalište!

Ljiljana Cecelja, knjižničarka

Priloženi dokumenti: