« Svibanj 2024 »

Mjesec hrvatske knjige
Autor: Ljiljana Cecelja, 15. 11. 2022.

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige je posvećen mladima jer je upravo 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih.

Tema glasi Generacija K, s naglaskom na dva ključna pojma – knjigu i knjižnicu. Tom temom želi se skrenuti pozornost na prilagodbu knjižnica potrebama novih generacija s obzirom na njihova specifična obilježja.

Izabran je moto Misli na sebe – čitaj!

Olja Savičević Ivančević, spisateljica i pjesnikinja, ovogodišnja ambasadorica Mjeseca hrvatske knjige, naglašava da je potrebna ljubav između knjige i čitatelja, a da bi ona bila stvarna i trajna, treba biti obostrana. To znači da bi i knjige trebale „voljeti“ svoje mlade čitateljice i čitatelje, da bi im trebale prići ili biti pristupačne. To trebaju biti knjige koje njih kuže, jer to znači ponuditi im razumijevanje. Reći: Evo, vidiš, nisi baš sama ili sam. Dio si velike i otvorene zajednice čitatelja, generacije koja pripada svim uzrastima, zaključuje ambasadorica.

A jedno od prvih mjesta na kojemu se događa susret mladih i knjige je upravo školska knjižnica. U Mjesecu hrvatske knjige tih je susreta bilo i više no inače.

Krenuli smo susretom s najmlađima: učenici prvoga razreda iz matične škole i učenici iz područne škole Črnkovci zajedno su sa svojim učiteljicama prvi put posjetili školsku knjižnicu upravo u Mjesecu hrvatske knjige. Naučili su, a ponešto su o tome već i znali, što je knjižnica, tko u knjižnici radi, kako se posuđuju knjige i kako se prema knjigama treba odnositi.

Učenike 2. i 3. razreda sam zajedno s njihovim učiteljicama pozvala na druženje s knjigom u čitateljskom klubu Čitam, ne skitam. Upoznali smo ih s načinom rada kluba i onim što je najvažnije: knjigama koje ih čekaju na posebno označenoj polici i za koje se nadamo da ih vole i čekaju obostranu ljubav. Druženje smo nastavili uz priču Zlatka Krilića Kako sam čitao dok još nisam znao čitati koja je bila odličan povod za razgovor o važnosti čitanja.

Prošle su se godine učenici drugoga razreda u velikom broju priključili čitanju za slobodno vrijeme u klubu Čitam, ne skitam, a najuspješniji su bili Roko Opančar i Dora Tepeš koji su pročitali sve ponuđene knjige pa su i nagrađeni knjigom.

Pred učenike 5. razreda sam za druženja u školskoj knjižnici postavila čitateljski izazov. Izazov je to u kojemu ih pozivam da od studenog, od početka Mjeseca hrvatske knjige, pa do Svjetskog dana knjige koji je 23. travnja, pročitaju što više od ponuđenih knjiga. Knjige su iz naše zbirke za slobodno vrijeme koje su prilagođene njihovom uzrastu i za koje se nadam da će ih potaknuti na čitanje.

Nakon duge tri godine pandemijskih okolnosti, društvene smo igre izvukli iz ormarića na otvorenu policu pa su one bile čest povod za druženje u knjižnici i pod satom razrednika i u slobodno vrijeme učenika.

O događajima u Mjesecu hrvatske knjige pogledajte i u našoj foto-galeriji!

Ljiljana Cecelja, knjižničarka