« Svibanj 2024 »

Valentinovo u našoj školi <3
Autor: Katarina Ćosić, 14. 2. 2019.

U srijedu 13. veljače učenici viših razreda su sa svojim razrednicama i pedagoginjom proslavili Valentinovo. Kako bi zabava bila što zanimljivija i uzbudljivija, učenici su sudjelovali u igrama i natjecanjima u kojima su trebali pokazati svoje plesne sposobnosti te dokazati koliko vole kolače. Onim najuspješnijima i najbržima su uručene slatke nagrade. Nakon svih napetih natjecanja je uslijedio ples i zabava.

Fotografije i zanimljivosti pogledajte u nastavku.

Zanimljivosti o Valentinovu

Car Klaudije Gotski naredio je da se njegovi vojnici ne smiju ženiti ili zaručivati, jer je držao da se vojnici neće srčano boriti, već će radije gledati kako sačuvati život. Svi svećenici odlučili su poštovati carevu odluku, osim Valentina. On je potajno vjenčao mlade parove koji su to željeli, sve dok ga vlasti nisu ulovile i bacile u tamnicu.

Procjenjuje se da se svake godine uoči Valentinova pošalje oko milijardu ljubavnih čestitki.

Najstarija ljubavna pjesma upisana je na glinenu pločicu i potječe iz doba Sumerana tj. iz razdoblja od oko 3.500 godine pr. Kr.

X koji se u moderno doba koristi kao simbol za poljubac svoje porijeklo vuče još iz srednjeg vijeka. Ljudi koji nisu znali pisati potpisali su se s X i potom poljubili slovo. Time su potvrdili svoju iskrenost odnosno da stoje iza onoga što su potpisali.

Učitelji prime najviše čestitki, a slijede ih djeca, majke, supruge, simpatije i ljubimci.

Barbara Đakovac, učiteljica likovne kulture