Dan sigurnijeg interneta
Autor: Katarina Ćosić, 9. 2. 2018.

Dana 6. veljače 2018. godine u Osnovnoj školi Hrvatski sokol Podgajci Podravski obilježili smo Dan sigurnijeg interneta uključivši se u program obilježavanja u organizaciji Centra za sigurniji internet.

Dan sigurnijeg interneta obilježili su učenici 1. B, 4. A, 4. B, 5. A, 6. A, 7. A i 8. A razreda. Naša mala škola broji tek 187 učenika, a u obilježavanje Dana sigurnijeg interneta bilo je uključeno čak 110 učenika. Sigurnost na internetu vrlo nam je važna pa školska pedagoginja od početka školske godine 2017./2018. provodi preventivni program o sigurnosti na internetu u 5. A, 6. A i 7. A razredu. U sva tri razreda zasad su provedene 3 od 4 predviđene radionice.

Također, pedagoginja je u školskom holu uredila prigodni pano.

Teme sigurnosti na internetu provlačile su se i kroz sate razrednika, od onih najmanjih pa sve do najvećih. U 1. B razredu na satu razrednika govorili su o prevenciji ovisnosti i rizicima koji nas okružuju s posebnim naglaskom na računalne igrice. U 5. A razredu na satu razrednika učenici su govorili o promicanju sigurnih ponašanja na internetu te igrali zanimljivu i edukativnu društvenu igru Centra za sigurniji internet. Učenici 8. A razreda na satu razrednika sa svojom su razrednicom razgovarali o sigurnosti na internetu.

Osim toga, na Dan sigurnijeg interneta učenicima 5. A razreda pedagoginja je podijelila edukativne brošure Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) Kako zaštiti dijete u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona te su napravili zajedničku fotografiju ispred panoa u školskome holu.

Učenici 4. B razreda čitav su školski dan posvetili Danu sigurnijeg interneta. U razredu je održan integrirani dan. Učenici su prvo, kao pripremu za Dan sigurnijeg interneta, u ponedjeljak na satu informatike imali radionicu o sigurnosti na internetu, a potom su čitav utorak govorili o sigurnosti na internetu i računalima.

O računalima i internetu govorili su i učenici 4. A razreda. Na satu hrvatskog jezika obradili su nastavnu jedinicu Medijska kultura – računalo, mreža, internet, a na satu razrednika izradili su prigodni plakat na temu Dan sigurnijeg interneta.