„GRAD – TO STE VI“
Autor: Nataša Kresoja, 18. 11. 2015.

Dana  17. studenog 2015. godine  u holu naše škole u vremenu od 13 do 14 sati, u vrijeme 7. sata, održana je priredba povodom obilježavanja Dana pada grada Vukovara – „Grad – to ste vi“.

Ove godine priredba je bila posebna jer smo ugostili članove valpovačke HVIDR-e, branitelje i dragovoljce Domovinskoga rata, Josipa  Birovića i Ivu Bijadera. Učenici su u drugom dijelu programa tako mogli čuti živu riječ o obrani i stvaranju Republike Hrvatske te su mogli vidjeti spomenice koje su branitelji ponijeli sa sobom s potpisom predsjednika dr. Franje Tuđmana i druga razna odlikovanja. Braniteljima, borcima iz prvih redova, postavljali su pitanja o svemu što ih je zanimalo, a to su razlozi sudjelovanja u ratu, spašavanje vlastitog i tuđega života, oružje.

Cijela priredba bila je vrlo osjećajna, nekima su oči zasuzile, pa tako i našim borcima u trenutku kada su učenice čitale stihove hrvatskim sinovima u kojima se spominju i oni koji više nisu s nama, suborci naših gostiju.

Na pitanje: „Bojite li se da će rat ponovno doći ?“, branitelji su spremno odgovorili:“Ne, rata više neće biti, i ne onakvog kakvog smo prošli“, čime smo u nadi i vjeri u bolju budućnost završili razgovor.

Ideja za ovu priredbu proizašla je iz sata lektire za 7.r. pod naslovom Izbor proze i poezije o Domovinskome ratu, a nju su zajedno ostvarili učenici 7.r . s nastavnicom iz hrvatskoga jezika, Sanjom Birović. Priredbi se priključio i veliki zbor pod vodstvom nastavnice Janje Puljić s pjesmama „Moja domovina“ i „Prijatelji“ Marka Perkovića Thompsona koju su otpjevali kao zahvalu našim braniteljima.

Tijekom završne pjesme učenici su zapalili svijeće za sve poginule u obrani Vukovara.